Polska Dzień II – Zwiedzanie

Jednym z głównych założeń programu Erasmus+ oprócz oczywiście głównego tematu projektu jest poznanie tradycji oraz kultury krajów uczestniczących w projektach. My zwiedzaliśmy zakątki Rumuni oraz Bułgarii, teraz my chcemy przybliżyć Naszym gościom Polskę, jak to najlepiej zrobić oczywiście poprzez zwiedzanie. W wtorkowy poranek cała grupa spotkała się na Rynku Starego Miasta w miejscowości z długimi tradycjami oraz zabytkami  Mieście Królewskim Sandomierzu oddalonym od Naszej szkoły o około 8km.

Na rynku czekał na Nas przewodnik, który opowiedział o historii Królewskiego Grodu, jak również jaką  pełnił w historii Polski role,  Gall Anonim w kronikach polski pisał wymieniając  m.Sandomierz jako jeden spośród trzech stolic. Wrocław, Kraków i Sandomierz które pełniły rolę stolicy państwa od X do końca XIII wieku. Po łacińsku tak to jest zapisane:

“Boleslaus vero, in Wratislaw, et in Cracovia, et in Sandomir, sedes regni principales obtinuat.”

Opowiadań pana przewodnika nie było końca, o każdym odwiedzonym zabytku miasta szczegółowo opowiadając. Oprowadził nas po Podziemnej trasie turystycznej (tu dla niesfornych uczniów była przygotowana atrakcja, jaka zobaczycie w galerii), Bramie Opatowskiej oraz Domu Długosza.

Po krótkim ale treściwym obiedzie w jednej z wielu restauracji na Sandomierskim rynku byliśmy umówieni na spotkanie, nie byle z kim. Owa osobistość to Burmistrz Miasta Sandomierza p. Marcinem Marzec który ugościł nas w sali Rady Miasta mieszczącej się w zabytkowym budynku Ratusza na samym środku sandomierskiego starego rynku. Burmistrz w paru krótkich słowach opowiedział o mieście. Spotkanie zakończyło się rozdaniem małych upominków oraz pamiątkowym grupowym zdjęciem z włodarzem miasta przed Ratuszem. Tu zaplanowany dzień dzisiejszej aktywności dobiegł końca. Każdy rozszedł się w swoją stronę, koordynatorzy spotkali się na tzw. ewaluacji dnia uczniowie zaś kontynuowali poznawanie polskiej tradycji oraz naszej kultury.

Po Naszym zwiedzaniu oraz spotkaniu zaczęło być głośno w lokalnych mediach, oto dwa przykłady:

http://tsa24.com/spotkanie-uczniow-z-erasmusa-z-burmistrzem-sandomierza/

http://www.sandomierz.pl/aktualnosci/relacje-zaproszenia/2019/luty-2019/spotkanie-uczniow-erasmusa-z-burmistrzem-miasta

 

« 1 z 2 »

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *