Dzień V – prezentacja robotów

Nowy dzień, nowe wyzwania, z samego rana około 8:30 przybyliśmy do szkoły na kolejny dzień pracy przy Naszych robotach. Tak jak ostatnio tak i dziś przejęliśmy największą aule Istituto Statale D’Istruzione Secondaria Superiore Ruggiero D’Altavilla w Mazarze del Vallo z powodu, że chyba w całej szkołę nie było tak dużej sali lekcyjnej aby całą grupę ROBO pomieścić.

Tu mogliśmy swobodnie rozpakować swoje roboty oraz inne projekty elektroniczne jakie zabraliśmy z Polski, które były tematyką dzisiejszych zajęć.

Każda z grupa otrzymała czas na zajęcie się i doszlifowywanie własnego robota oraz projektu pod tytułem mało kosztowy przydatny robot na bazie Arduino. Okazało się, że nasz pilot nie najlepiej sobie radzi, w Polsce działało wszystko dobrze, na Sycylii już nie, problemem były zakłócenia wynikające z zbyt małej odległości modułu Bluetooth od innych układów elektronicznych znajdujących się w pilocie sterującym. Uznaliśmy, że najlepiej będzie użyć aplikację na telefon, która umożliwi nam sterowanie robotem zdalnie. W międzyczasie Włoska grupa borykała się z podobnym problemem, nie mieli pilota, ale nie mogli poprawnie nawiązać komunikacji miedzy nadajnikiem oraz odbiornikiem na podobnej aplikacji zainstalowanej na telefonie. Rumuńska grupa miała ten sam problem, ale rozwiązała go w szkole dwa dni wcześniej gdzie powodem nie działania była prędkość transmisji danych i oba urządzenia nie komunikowały się poprawnie. Przy naszym drugim projekcie również nie zabrakło problemów. Tu się okazała kwestia zbyt niskie napięcie dla silnika. Udało się nam pokonać ten problem dzięki sterownikowi silników, który dołączyliśmy do układu.

Po przygotowaniach nadszedł czas na prezentacje naszych projektów. Każda z grup zaprezentowali swoje roboty. Jako pierwsza wystąpiła grupa Bułgarska, ich robot został wyposażony w pisak, a robot poprzez zaprogramowanie jeździł po papierze rysując zadane wcześniej kształty.

Nam przypadł występować na drugiej pozycji, zaprezentowaliśmy robota którego sami zrobiliśmy, dosłownie, jeden z uczniów na drukarce 3D wydrukował robota, oczywiście same elementy mechaniczne, bo silniki oraz elektronikę użyliśmy już gotową. Zaś pomysł na drugi projekt  zrodził się dzień wcześniej, jak to na Sycylii bywa tak i tym razem było gorąco, u nas w Polsce w dzień było parę stopni na plusie a tu prawie 25 na plusie, zatem trzeba myśleć o chłodzeniu. W wtorek dostaliśmy projektowe czapki i na bazie jednej z nich stworzyliśmy projekt mało kosztowy, zamontowaliśmy czujnik temperatury i wentylatorek, który po osiągnięciu wskazanej w programie temperatury sam się włączał i chłodzi powietrze przed osoba, która w danym momencie nosiła czapkę całość oczywiście pod kontrolą płytki z układem Arduino. Następnie po nas wystąpiła grupa Rumuńska, tak jak my zaprezentowaliśmy robota do walk sumo jakie miały się później odbyć, ich mały ale bardzo zwinny i szybki robot trochę nas zaniepokoił (Nasz był 4 razy większy), drugim robotem był system radarowy. Projekt działał na podstawie sensora ruchu, po podłączeniu do komputera i uruchomieniu aplikacji na ekranie pojawiał nam się obraz przeszkód jakie stawialiśmy przed zamontowanym „głową” radaru, która obracała się za pomocą serwo-mechanizmu. Pokazy kończyli gospodarze czyli grupa Włoska, zaprezentowali robota mobilnego, który służyć miał jako dostawca pizzy, ta niestety dawno się skończyła i alternatywą były galaretki, ale wracając do projektu robot skonfigurowany był do jeżdżenia po określonej trasie, zatrzymująć się co pewien czas, sterowanie było również możliwe poprzez aplikacje zainstalowana na telefonie z OS Android. Każde wystąpienie, bo robota trzeba było zaprezentować, nie tylko jego działanie, ale i omówić jego przygotowanie było oceniane przez jurorów – po jednym koordynatorze z każdego kraju.

Po prezentacjach nastąpiło uroczyste wręczenie certyfikatów uczestnictwa dla każdego ucznia i nauczyciela, każda grupa dostała również pamiątkową statuetkę z logiem grupy ROBO.

Miłym dodatkiem na zakończenie było, że podczas rozdawania certyfikatów dowiedzieliśmy się, że jurorzy współnie przyznali nam pierwsze miejsce za dzisiejsze wystąpienie i prezentacje zbudowanych robotów.

Po konkursie wszyscy wrócili do swoich domów aby przygotować się na „imprezę pożegnalną”, która miała się odbyć wieczorem. Przyjęcie rozpoczęło się od zamówienia jedzenia, każdy mógł wybrać samemu co chce zjeść, oczywiście menu było, pozycja w karcie jak na Włochy przystało jedna – pizza i jej 10 odpowiedników, jednym słowem na stołach było okrągło i kolorowo.  Po jedzeniu czekały na nas różne zabawy nie tylko przy włoskiej muzyce. Wszyscy świetnie się bawili. W pewnym momencie wniesiono tort pożegnalny. Wszyscy ustawili się do zdjęcia i po sesji fotograficznej rozdano kawałki ciasta. Gdy już wszyscy zjedli deser rozpoczęły się tańce. Wszyscy wyszli na parkiet i dobrze się bawili.

 

« 1 z 2 »

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *