Dzień trzeci 23 maja 2018 – Drobeta Turnu Severin – programowanie

Jak to bywa w czasie normalnego tygodnia szkolnego w Polsce trzeba iść codziennie do szkoły, tu w Rumuni nie jest inaczej, po śniadaniu udaliśmy się na kolejne zajęcia. Dziś uczniowie ze wszystkich grup poznawali tajniki programowania w języku C/C++, miny na twarzach zaczęły się szybko zmieniać, w końcu pojęcie pętli for, inkrementacji dekrementacji nie są łatwe do ogarnięcia. Podsumowaniem ćwiczeń był konkurs programistyczny polegający na wykonaniu  5 zadań. Nasz team okazał się w tej dyscyplinie bezkonkurencyjny.

Następnie po przerwie kawowej każdy z krajów pokazywał przygotowaną wcześniej prezentację na temat swojego robota. Każdy pokaz kończył się aplauzem zgromadzonego w sali projekcyjnej audytorium. Przed obiadem odbył się wykład połączony z praktycznymi ćwiczeniami którego tematem było wykorzystanie symulatora spawalniczego w dydaktyce. Każdy mógł wypróbować swoje umiejętności w spawaniu metodą MIG.

Po obiedzie wyruszyliśmy na wycieczkę do hydroelektrowni Portile de Fier I znajdującą się zaledwie kilka kilometrów od Drobety. Przybyliśmy na miejsce i oczom naszym ukazał się żelbetowy kolos zatrzymujący wody Dunaju i podnoszący jego poziom o kilkanaście metrów. Ale zanim weszliśmy do środka tego giganta zobaczyliśmy w jaki sposób po przegrodzonej zaporą rzece mogą przepływać wielkie statki. To dzięki ogromnym śluzom podnoszącym przepływające jednostki na wysokość prawie 30 metrów możliwa jest żegluga po pięknym modrym Dunaju. Wnętrzne zapory to labirynt korytarzy- wyobraź sobie, że idąc wąskim korytarzem masz nad sobą tysiące ton wody. Labiryntem takim doszliśmy do wielkiej hali w której pracowało 6 turbin Kaplana napędzających generatory wytwarzające 190 MW energii elektrycznej każdy. Wyjątkowo wygląda także spust wody z zapory- tworzy się orzeźwiająca mgła której towarzyszy ogromny hałas. Po powrocie do hotelu zjedliśmy smaczną jak zwykle kolację- tylko z nazwy- dla nas Polaków to jednodaniowy obiad z deserem.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *