Dzień czwarty 24 maja 2018 – Drobeta Turnu Severin – wyścigi

Dziś rano obudziło nas w Drobecie piękne słońce.  Po smacznym jak zwykle śniadaniu w formie szwedzkiego stołu      wyruszyliśmy do szkoły na kolejne zajęcia projektowe. To dziś odbyły się zawody robotów – jazda po wyznaczonej czarną linią trasie. Do ostatniej chwili każdy zespół przygotowywał swoje pojazdy do startu. Na godz. 10.10 jury w skład którego wchodzili nauczyciele ze wszystkich czterech krajów wyznaczyło start pierwszej ekipy. Kolejność startu określiło losowanie numerów startowych. My ręką Adriana wylosowaliśmy 4-kę.Każda z ekip miała do dyspozycji 3 próby- najszybszy przejazd decydował o ostatecznym miejscu teamu w rywalizacji. Ostatecznie nasza drużyna zajęła 1 pozycję zaraz za podium. Spowodowane to zostało długim czasem jazdy robota zbudowanego z zestawu LEGO Mindstorms. Musimy więc na kolejną aktywność w Bułgarii w październiku 2018 przygotować dużo szybsze urządzenie. Zwycięzcy zawodów – drużyna gospodarzy otrzymała w nagrodę za zwycięstwo pamiątkowe zdjęcie i piosenkę w wykonaniu bułgarskiego ucznia.

Po obiedzie wyruszyliśmy na wycieczkę do położonego nieopodal Drobety miasta Orszowa. To stare liczące ponad 900 lat miasto o bujnej historii, przepięknie położone na wzgórzach opadający do wód Dunaju. Zobaczyliśmy tu bazylikę obrządku rzymsko-katolickiego, jedyny kościół katolicki zbudowany w Rumunii w czasach reżimu komunistycznego. Cechuje ją ciekawa architektura oraz wspaniałe wnętrze. Spędziliśmy też sporo czasu w ośrodku przygotowawczym rumuńskiej narodowej drużyny wioślarzy i kajakarzy. Podziwialiśmy długie łodzie ze znakiem ROM w hangarach oraz na wodach Dunaju podczas treningu. Norbert widząc przecinające wodę jednostki niczym nóż masło stanął na rękach.

O 17 miejscowego czasu, w Polsce była godzina 16, zaokrętowaliśmy się na statek aby wyruszyć na wycieczkę w górę rzeki Dunaj. W ciągu ponad dwugodzinnej przejażdżki  nasyciliśmy  wzrok pięknymi krajobrazami przekraczając Żelazne Wrota, poczuliśmy wiatr we włosach, zobaczyliśmy największą w Europie rzeźbę w skale króla Decebala, po przeciwnej serbskiej stronie jedyną zachowaną z 10 powstałych Płyt „Tabula Trajana”(wpisaną na listę UNESCO w 1979 r.), upamiętniająca zwycięstwo Trajana nad królem Dacji w roku 105 n.e.

 

Po powrocie do hotelu zjedliśmy smaczną jak zwykle kolację.

 

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *